Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności, określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, powiększone o należny podatek VAT, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Ponadto, w przypadkach wynikających z przepisów prawa, notariusz pobiera dodatkowe podatki i opłaty, w tym w szczególności podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, opłatę sądową, które przekazywane są następnie właściwemu urzędowi skarbowemu lub sądowi. Notariusz obowiązany jest uzależnić sporządzenie aktu notarialnego od uprzedniego uiszczenia należnych podatków i opłaty sądowej. Wynagrodzenie notariusza za dokonanie czynności notarialnej może zostać zwiększone w przypadku dokonywania jej poza siedzibą kancelarii. 

W celu dokładnego ustalenia kosztów dokonania czynności notarialnej, należy skontaktować się z kancelarią przed dokonaniem danej czynności – osobiście, mailowo lub telefonicznie.

Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby prawnej, która wykaże, że nie ma dostatecznych środków na ponoszenie wynagrodzenia żądanego przez notariusza.

LINK: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej


W Kancelarii Notarialnej możliwa jest płatność gotówką lub kartą.